Borsa Kaçta Kapanıyor?

Borsa Kaçta Kapanıyor?

Borsada Nasıl İşlem Yapabilirim?

Borsa, belli başlı kural ile göre halka arz olan şirket payları veya malların alımının ve satımının yapıldığı yerin adıdır. Özetlemek gerekirse önceden belirlenmiş kurallar çerçevesinde, satın alınan emtialar için düzenlenmiş piyasaya verilen isimdir. Örnek vermek gerekirse pay senedi (hisse senedi) gibi değerli evrakların alınıp satıldığı platformlara menkul kıymet borsası adı verilmektedir. Ülkemizde menkul kıymetler borsası Borsa İstanbul yani kısaca BİST adıyla bilinmektedir. Yatırımcılar kendi fikirleri doğrultusunda aracı kurumlar vasıtasıyla yatırımlarını yapabilmektedir.

Borsada İşlem Yapabilmem için Ücret Yatırmam Gerekiyor Mu?

Eğer sizde borsada işlem yapmak istiyorsanız ilk önce herhangi bir bankadan yatırım hesabı açabilir ya da aracı kurumlar ile çalışabilirsiniz. Günümüzde Borsada işlem yapmak için yatırım hesabı açmak veya bir aracı kurumdan hesap açtırmak artık çok kolay. Bankaların internet bankacılığı sayesinde şubeye gitmenize gerek kalmadan internet üzerinden yatırım hesabınızı açabilir ve işlemlerinize başlayabilirsiniz. Borsada işlem yapabilmeniz için bir bankanın yatırım hesabına veya bir aracı kurumda hesabınızın olması gerekmektedir. Yatırım hesabı açarken ya da aracı kurumda hesap açarken her hangi bir ücret ödemenize gerek yoktur. Ancak borsada işlem yapabilmeniz için alım – satım yapmak istediğiniz hisse senedinin (Pay Senedi) fiyatı kadar ve anlaşmış olduğunuz banka ya da aracı kurumun komisyon politikasına göre yatırım hesabınızda para bulunması gerekmektedir.

Hisse Senedi Nasıl Alınır ve Satılır?


Yukarıda belirttiğimiz yatırımı hesabınızı açtıktan sonra artık Hisse Senedi alım – satım işlemlerine başlayabilirsiniz. Hisse Senedi alım – satımı yapabilmek için öncelikle birkaç zorunlu prosedür bulunmaktadır. İşlem yaptığınız banka ya da aracı kurumun sizlere risk bildirim formunu imzalatması gerekmektedir. Risk bildirim formunun içeriği Sermaye Kurulu tarafından belirlenmektedir. Söz ettiğimiz formun içeriğinde yatırımcıdan alınacak komisyon oranları, saklama ücretleri ve diğer masraflar detaylı bir şekilde belirtilmesi zaruridir. Bütün bu prosedürler yerine getirildikten sonra artık yatırımcı isteği şekilde hisse senedi alım – satımı yapabilmektedir.

Borsa Ne Zaman Açılıyor ve Kapanıyor?

Borsa İstanbul sabah 09:40 ile akşam 18:05 saatleri arasında işlem yapılabilmektedir. Sürekli İşlem Gören Hisselerin Gün İçerisindeki Seanları şu şekildedir;

09:40 – 09:55 arası Gün Başı Açılış Seansı Emir Toplama

09:55 – 10:00 arası Eşleştirme/Fiyat Belirleme

10:00 – 18:00 arası Sürekli İşlem

18:01 – 18:05 arası Kapanış Seansı

18:05 – 18:07 arası Eşleştirme/Fiyat Belirleme

18:08 – 18:10 arası Kapanış Fiyatlı işlemler, şeklinde gerçekleşmektedir.


Borsada Hafta Sonu İşlem Yapabilir Miyim?


Borsa İstanbul da resmi tatiller ve hafta sonları işlem yapılamamaktadır. İşlem seansları resmi tatil olmayan günler ve hafta içi gerçekleşmektedir.

Borsadan İstediğim Zaman Çıkabilir Miyim?

Borsada hisse alım - satım yapmaktan vazgeçtiğiniz taktirde herhangi bir ücret ya da komisyon ödemeksizin yatırım hesabınızı ve aracı kurumlar ile aranızda imzalanan sözleşmeyi iptal edebilirsiniz.