Alışveriş Neden Mutlu Eder?

Alışveriş Neden Mutlu Eder?

Doğamız gereği elde etme duygusu hoşumuza gider. Bu uzun süredir plan yapıp sahip olmak istediğimiz ya da anlık olarak sahip olma duygusu hissettiğimiz şeye yönelik bir duygu olabilir. Alışveriş bu duyguyu tetikleyen güçlü bir etkiye sebep olur. Kötü alışkanlıklar diyebileceğimiz zararlı maddeler kullanmak beynimizde nasıl dopamin etkisi yaratıyorsa alışveriş de aynı etkiye sebep olabilmektedir. Bu konuda bilgi almak ve merak ettiğiniz soruları sorabilmek açısından internet sayfalarını üzerindeki ilgili online firmalara bakabilir ve buradan detaylı bir şekilde inceleme yapabilirsiniz.


Anlık İyi Hissetme Dürtüsü

İnsanlar yaptıkları çoğu şeyi iyi hissetmek adına yaparlar. Alışveriş genel olarak ihtiyaç için kullandığımız bir araç gibi gözükse de, büyüyen e ticaret pazarı bunun aslında tam olarak öyle olmadığını göstermektedir. Alışveriş başlı başına bir ödül mekanizmasını çalıştıran bir durum iken, buna ek olarak alışveriş yaparken kolaylık sağlayan sistemler üretilerek; ihtiyaç için almaktan çok, almak için alma isteği uyandırılmasına sebebiyet vermektedir.

Topluluğa Ayak Uydurmak


Çoğunluğa ayak uydurma isteği tek başına davranışları etkileyen bir istektir. Gerekli olmayan ya da isteksizlik bile hissedebileceğimiz şeyler, sadece insanlardan geri kalmamak adına yapılmaktadır. Bu durum konumuz olan alışveriş eylemi söz konusu olduğunda, etkileyici sistemler sayesinde katlanarak artabilir. E ticaret siteleri, insan psikolojisini etkileyen güçlü reklam sistemleri ile bu dürtüyü daha fazla arttırma çalışmaları yapmaktadır. Öyle görünüyor ki başarılı olma oranları oldukça yüksek, özel indirim günleri denen aslında kandırıcı döngüden farksız etkinlikler, insanları cezbetmekte ve bunlara dahil olunmazsa geri kalınma hissedilecek bir düşünceye sokmaktadır. Aslında bu alışveriş isteklerimizi gerçekleştirebileceğimiz zaman sadece belirledikleri o özel günler değil, kendi plan ve araştırmamızla daha iyi fırsatlar yakalayarak belirleyebileceğimiz kişisel şartlarımıza uygun zamanlardır.