Dikkat Dağınıklığının Belirtileri Nelerdir?

Dikkat Dağınıklığının Belirtileri Nelerdir?

Dikkat dağınıklığı, kişinin kolaylıkla bir konu ile ilgilenirken bir başka konu veya işe yönelmesi ve ana konuya bağlı kalmaması, odaklanmaması gibi belirtiler gösterir. Kişinin gerek sosyal hayatında gerekse akademik hayatında başarısızlıklar yaşamasına sebebiyet verebilmektedir.

Dikkat Dağınıklığı ve Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) Arasındaki Fark

Dikkat dağınıklığı problemi zaman zaman herkesin başına gelebilecek olan günlük ve sıradan bir durum olarak sayılabilirken, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu (DEHB) bir rahatsızlık ve bozukluk olarak nitelendirilmektedir.

Çocuklarda Gözlemlenen Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu

Çocuklarda da sıklıkla görülebilen dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu durumlarda ebeveynler ve çocuğun zamanının çoğunu geçirdiği okulundaki öğretmeni olarak yapmanız gerekenler;

  • Çocuğa yapmış olduğu hareketlerden dolayı kızıp bağırmayın, eğer dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu yaşıyor ise bu hareketleri istemsiz şekilde yaptığını kendinize hatırlatın.
  • Karmaşık ve yorucu planlamalar yerine günlük basit rutinler oluşturun. Çocuğunuzun sosyalleşmesi ve aktiviteler yapması sizi mutlu edecek olabilir, fakat unutmamalısınız ki çocuğunuza kaldıramayacağı yükler yüklemek onu daha da zorlayacaktır.
  • Çocuğunuzu küçük başarılarında bile takdir etmeyi unutmamalısınız. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu yaşayan çocukların yakınlarından duyacağı motive edici sözlerin ve takdir gören davranışların önemi oldukça büyüktür.
  • Çocuğunuzun sosyalleşmesine yardımcı olabilirsiniz. Rahatlıkla oyun oynayabileceği ve sosyal ortamlara girebileceği alanlarda bulunmasına yardımcı olabilirsiniz. Unutmamalısınız ki çocuğunuzun her adımda sizin desteğinize ihtiyacı olacaktır.

Bütün bu adımları takip etmenin ardından bir uzmandan yardım almakta oldukça faydalı olacaktır. Bu noktada internet sayfaları üzerindeki online adresleri ziyaret edebilir ve iletişim numaralarına ulaşarak istediğiniz bilgiye ulaşıp randevu oluşturabilirsiniz. Bunun yanı sıra dikkat dağınıklığı ile ilgili yazılara da göz atabilir ve dikkat testlerini de rahatlıkla inceleyebilirsiniz.