Eşanjör Plakası Nedir?

Eşanjör Plakası Nedir?

Plakalı Eşanjörün Ayarlanması

Plakalı eşanjör akışkanların aralarından akması için bir dizi kanaldan oluşur. Bu kanalın yanında üst üste geçirilmiş durumda eşanjör plakası bulunmaktadır. İki bitişik plaka arasında bir boşluk bulunuyor ve bu boşluk tam da sıvının aktığı kanal olarak adlandırılır. Eşanjör plakası köşelerinde giriş ve çıkış delikleri bulunmaktadır. Plaka her durumda bir tarafı sıcak ve diğer tarafı soğuk sıvılar ile temas eder. Eşanjör plakaları çeşitleri ile ve eşanjörlerle ilgili daha fazla bilgi için firmamızla iletişime geçebilir ve web sitemizi https://www.vefaheat.com/esanjorler/contali-plakali-esanjorler/ ziyaret edebilirsiniz. Eşanjör plaka sayısı arttığında kapasite de artar. Esasen plakalar sıvı ve sıvı arasında ısı değişimi için kullanılmasının yanında sıvı ve gaz arasında yapılan ısı değişimleri için de kullanılır.

Eşanjör Plaka Çeşitleri

Isı transferinin iyi ve başarılı bir şekilde gerçekleşmesi için basınç düşüşü ve ısı transferi arasında bir ilişki bulunmaktadır. Isı transferi ve basınç düşüşü arasındaki ilişki ters orantılıdır. Eşanjör plakası seçimi ise mutlaka kullanılan eşanjöre uygun olan formda seçim yapılmalıdır.Bu konuda eşanjörlerin tasarımları da büyük önem taşımaktadır. En temel faktör olarak plak geometrisi karşımıza çıkmaktadır. Şekil endüstriyel uygulamalar için önemlidir. Plakalı eşanjör sayesinde ısıdan kazanç elde edilerek sistemin verimi artmaktadır. Eşanjörlerin akışkan arasında ısı transferinin uygun biçimde sağlamasında en önemli etken eşanjör plakasının çeşididir. Farklı biçimde tasarlanırlar. Eşanjör plakası farklı form tasarımları sayesinde doğru ve verimli bir şekilde ısı transferini gerçekleştirmektedir. Eşanjör Plakası çeşitleri aşağıdaki gibi sıralanabilir.

  • Standart Eşanjör Plakaları: Gündelik kullanıma yönelik sıcak su temini, mekân ısıtması vb. standart uygulamalarda kullanılır.
  • Geniş Aralıklı Eşanjör Plakaları
  • Yarı kaynaklı Eşanjör Plakaları.
  • Çift Korumalı Eşanjör Plakaları
  • Evaporatör Eşanjör Plakaları