ESKİMOLAR HAKKINDA BİLİNMEYEN 5 BİLGİ

ESKİMOLAR HAKKINDA BİLİNMEYEN 5 BİLGİ

Eskimolar Kimdir?

Kar, kış ve soğuk denilince akla ilk gelen eskimolar değişik yaşam stilleri nedeniyle adeta efsane olmuşlardır. Yaşadıkları buzdan evler ile bütünleşmiş ve o buzdan evler eskimoların simgesi olmuştur.Peki eskimolar kimdir ? Eskimo kuzey kutbunda yaşayan topluluklara verilen isimdir. 2 tür eskimo bulunur.Kuzey Alaska da yaşayan İnuitler ve Batı Alaska da yaşayan İnyupiklerdir. Eskimoların kökenleri kesin olarak bilinmemekle birlikte Kızıldereliler ile akraba oldukları düşünülmektedir.Yüz hatları Moğolları andırır.En ilginç özellikleri ayak parmaklarının küçüklüğü, burunlarının darlığı ve boylarının kısa olmasıdır.Bugün dünyada Grönland'ta 45 bin Alaska'da 35 bin Rusya'da 1.500 olmak üzere 100bin civarı eskimo yaşamaktadır.

Eskimoların Dinleri

Temelde şamanizme inanırlar.Eskimo anlayışı canlı ve cansız bütün varlıkların bir ruhu olduğuna inanan yapıda.Buna insanlar, hayvanlar, bitkiler, cansız eşyalar ve doğanın güçleri de dahil.Bir ruh öldüğünde onun yaşadığımız dünyadan farklı bir dünya da yaşamını sürdürdüğüne inanırlar.

Eskimolar Nasıl Barınır ?


Alaska'da çamur sıvalı dikdörtgen evlerde Grönland'ta taş, topraklar ve kumdan yaptıkları kubbeli evlerde yaşarlar.Eskimoların ilk dönem buzdan evlerinin en önemli özelliği yalıtımlı olmasıdır.Bu evlere iglo ismi verilmiş.İyi bir iglonun özellikleri ise şu şekilde: Çembersel olarak inşa edilir. Girişi yalıtım açısından küçük olur. Havanın sürekli soğuk olması ve buz tutması zamanla daha da sert ve dayanıklı olmasını sağlar. Bu buzdan evler 2 kapılı yapılarak içerdeki ısının dışarı çıkması dışarda ki ısınında içeri girmesi önlenir.Böylelikle ideal ısı sağlanmış olur. Standart bir iglonun içerisi 4 derecedir.Ancak içerisinde eskimo bulunan iglolar 16 - 20 derece sıcaklıktadır.

Eskimolarda Ulaşım


Eskimolar kara ulaşımını köpeklerin çektiği kızaklarla, kayak adı verilen kayıklarla ve kadınların kullandığı botlarla sağlarlar.

Eskimolar nasıl beslenir ?

Eskimolar ihtiyaç şartları içinde yaşar.Ömürleri ordan oraya hayvan avlamakla geçer.Hayvan derilerinden giyim eşyaları yapar ve kutbun soğuğunu yenmeye çalışırlar.Baslıca besinleri balıktır.Fok balığının etini yemenin yanında yağıyla da hem ısınır hemde aydınlanırlar.Süt, taze meyve ve sebze yemezler.Vücutları için gerekli vitamini çiğ et ve bol bol balık yiyerek sağlarlar.Yılın 8 9 ayı karlarla kaplı topraklarda yaşayan eskimoların yaşamları avcılık ve balıkçılığa dayanmaktadır.Temel yiyecekleri balık ve ren geyiğidir.Su aygırı ve baline kemiğinden araç ve gereç yaparlar.Kışın eskimolar kızaklarla ava çıkarlar.Av uzun sürerse hemen kardan kulübe yapıp oraya yerleşirler.Yazları nehir kenarlarına deniz kıyılarına gö. ederler.