Sis Farı Nedir?

Sis Farı Nedir?

Sis, yeryüzünde gerçekleşen ve yaygın olarak görülen bir doğa olayıdır, küçük su damlacıkları ve buz kristalleri bulut gibi davranarak ışığı yansıtır. Bu durum görüş açısını doğal olarak daraltır. Görüş açısının daraldığı durumlarda sürüşün güvenliğini tehlikeye atan bir durumdur. Sis farı işte bu gibi durumlarda görüş açısını sağlamak için tasarlanan donanımlardır. Sis farları her araçta bulunabilen standart bir donanım değildir. Sürücüler, genel olarak sis farlarını kişisel güvenliklerin arttırmak için satın alırlar. Sis farları sadece sisli hava koşullarında değil aynı zamanda yağmur ya da karla karışık yağmur şartlarında da net görüş sağlamak üzerine tasarlanmıştır. Sis farları olumsuz ve kötü hava koşullarında görüşün net olmadığı durumlarda yol üzerinde bulunan işaretleri daha da fazla aydınlatılmasını sağlayan ışık yayar. Ancak oto sis farı sadece olumsuz ve kötü hava şartlarında kullanılmalıdır. Yaklaşmakta olan sürücünün görüşüne engel olma ihtimali çok fazladır.

Sis Farı Çeşitleri

Sis farı LED ve halojen olmak üzere iki farklı kategoride sınıflandırılmaktadır. İkisi arasında seçim yapmak genellikle sürücülerin kararına kalmış durumdadır. Ancak buna rağmen LED ışıklar daha çok tercih edilmektedir. Bu tip ışıklar enerji kullanımı açısından diğer ışıklara oranla daha uzun ömürlüdür. Üstelik daha verimlidir. Bu nedenle de birçok sürücünün tercih sebebi olmaktadır. Halojen ampullerden daha maliyetlidirler. Buna rağmen enerji tasarrufu yapabilirler. Birkaç yıl boyunca herhangi bir onarıma ihtiyaç duymazlar. Oto sis farları LED’li ve halojen olmak üzere birçok farklı marka ve modelde satılmaktadır. Aracınızın marka modeline ve ihtiyacına uygun ve farklı teknolojilerle çalışan farları tercih edebilirsiniz. Sis farı modelleri için internet sayfaları üzerindeki online mağazaları ziyaret edebilir modelleri daha yakından inceleyebilirsiniz

Sis Farları Kullanım Şekli

Sis farı, görüş alanını büyük ölçüde sis, toz, duman, kar ya da yağmur gibi etkileyen ve azaltan görüş koşullarında kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Oto sis farları normal koşullar altında kullanılması tercih edilmez çünkü parlaklık nedeniyle diğer sürücülerin görünüşün engellemesine yol açar ya da ışıktan rahatsız olabilir. Bu durum çok ciddi kazalara yol açabilir.