Orta Kulak İltihabı Nedir? Tedavisinde Hangi Yollar İzlenmelidir?

Orta Kulak İltihabı Nedir? Tedavisinde Hangi Yollar İzlenmelidir?

Orta kulak iltihabı, ağız içinden çıkan kemiklere bağlı olan kulak boşluğu olarak adlandırılan orta kulağın iltihaplanmasıdır. Bu iltihap, genellikle burun akıntısı veya üst solunum yolu enfeksiyonlarının sonucu olarak orta kulakta birikmiş olan sıvının iltihaplanmasına neden olur. Orta kulak iltihabı, çocukların daha sık karşılaştıkları bir sağlık sorunudur ve genellikle ağrı, işitme kaybı ve kulak çınlaması gibi belirtilerle kendini gösterir. Bu durumun tedavisinde, genellikle ilaçlar ve/veya orta kulakta birikmiş olan sıvının boşaltılması gerekir. Bu konuda bilgi almak ve merak ettiğiniz soruları sorabilmek açısından internet sayfalarını üzerindeki ilgili online firmalara bakabilir ve buradan detaylı bir şekilde inceleme yapabilirsiniz.

Orta Kulak İltihabının Belirtileri Nelerdir?

Orta kulak iltihabı genellikle aşağıdaki belirtilerle kendini gösterir:

 • Ağrı: Orta kulak iltihabı, kulak ağrısı ile kendini gösterir. Bu ağrı, kulak içine doğru yönlendirilir ve genellikle yüz ve kafa bölgesine yayılır.
 • İşitme Kaybı: Orta kulak iltihabı, işitme kaybına neden olabilir. Bu kayıp, genellikle geçici olur ve iltihabın iyileşmesi ile birlikte düzelir.
 • Kulak Çınlaması: Orta kulak iltihabı, kulak çınlamasına (tinnitus) neden olabilir. Bu durum, kulak içinde çınlama, zil çalma gibi seslerin duyulmasına neden olur.
 • Burun Akıntısı: Orta kulak iltihabı, burun akıntısına neden olabilir. Bu akıntı, genellikle beyaz veya şeffaf olur ve burun içinden akar.
 • Öksürük: Orta kulak iltihabı, öksürük gibi üst solunum yolu belirtilerine de neden olabilir.
 • Halsizlik: Orta kulak iltihabı, halsizlik ve genel olarak kötü hissetme gibi belirtilere de neden olabilir.

Bu belirtilerin hepsi olmayabilir ve genellikle birkaçı birden görülür. Bu belirtilerin herhangi birini fark ettiyseniz, bir doktora başvurmanız önerilir.

Orta Kulak İltihabı Nasıl Tedavi Edilmelidir?

Orta kulak iltihabının tedavisinde genellikle aşağıdaki yöntemlerden bir veya birkaçı kullanılır:

 • Ağrı kesici ilaçlar: Orta kulak iltihabı nedeniyle oluşan ağrıyı azaltmak için ağrı kesici ilaçlar kullanılabilir.
 • Antibiyotikler: Orta kulak iltihabı genellikle bir bakteriyel enfeksiyon nedeniyle oluştuğundan, antibiyotikler iltihabın kaynağı olan bakteriyi öldürerek iltihabın iyileşmesine yardımcı olabilir.
 • Kulak damlaları: Ağrıyı azaltmak ve iltihabı azaltmak için kulak damlaları kullanılabilir.
 • Kireçlenmeyi önleme: Orta kulak iltihabı sırasında kulakta oluşan sıvının kireçlenmesini önlemek için, kulakların haftada bir kez yıkanması önerilebilir.
 • Dinlenme: Orta kulak iltihabı sırasında çocuğunuzun vücudunun iltihabı yenmeye çalışması için gerekli enerjiyi toplamasına yardımcı olmak için, dinlenmesine özen gösterin.

Orta kulak iltihabının tedavisinde doktorunuzdan yardım almayı unutmayın.