İş Akış İçin Kolay Bir Kılavuz

İş Akış İçin Kolay Bir Kılavuz

Sistematik kaynaklara dayanan bir organizasyonun hizmet, malzeme, bilgi süreci vb. kavramları organize etmesi, tekrarı için ise bir etkinlik modeli oluşturmasına iş akış adı verilmektedir. Çok fazla işin bir şema halinde belirlenmesi ve işlerin kolay bir şekilde ilerlemesine yardımcı olan akış süreci aslında personelin işi görme şekli olarak da ifade edilebilmektedir. https://www.g-gsoft.com.tr/tr/is-akisi-nedir/ adresi üzerinden firmamız ile iletişime geçerek akış şemalarının oluşturulması ile ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz. Bunun için bir liste ya da bir diyagramdan yardım alınabilir. Bu akış sürecinin nasıl işleyeceği ise organizasyon yapısına göre farklılık göstermektedir. İşler kolay olduğunda akış tek bir personel vasıtası ile sağlanabileceği gibi organizasyonun karmaşık olması durumunda farklı personeller de dahil edilebilmektedir.

  • Bir iş akış örneği aşağıdaki gibi olabilir;
  • Çalışan tarafından fatura oluşturulması
  • Faturanın ilgili birime gönderilmesi
  • İlgili birim tarafından faturanın onaylanması ve ödemenin kayıtlara işlenmesi

Finans sektöründe işler bu şekilde işlerken web tasarım sektörü üzerinden de bir örnek ile konunun daha iyi anlaşılmasını sağlayabiliriz.

Blog yazısının hazırlanması

  • Arama motoru optimizasyonu uygulanması
  • Yazının kontrol edilmesi
  • Yayınlanması

İş dünyası çok fazla sektörden oluşmaktadır. İşin zorluk derecesine göre iş akış diyagramları daha karmaşık bir yapıda da olabilir. Ayrıca görev dağılımı yapıldığında farklı raporların ve departmanların da bu sürece katılması mümkündür. Bu süreci yönetmenin en etkili yolu ise bir kontrol listesi hazırlamaktır. Peki bu listede neler olmalı? Listede yapılan işler, görev dağılımı ve her göreve düşen süre kesinlikle belirtilmelidir. İş akışı oluşturmak geçmiş yıllarda liste halinde yapılsa da günümüz teknolojisinde bu listelerin dijital ortamda hazırlanması mümkündür. Programlar üzerinden hazırlanacak olan şablonlar ile birlikte iş akış diyagramları oluşturulabilir.