Marmaris Selimiye

Marmaris Selimiye

Marmaris Selimiye merkeze 45 kilometre uzaklıkta az nüfuslu bir köydür, eski ismi Losta olan köy tarihte Rumlara ev sahipliği yapmıştır. Mübadeleden sonra az sayıda nüfusu ile balıkçılık yaparak geçinmiştir. Turizmin gelişmesi ile birlikte turist akınına uğramış yaz döneminde turist sayısı yöre halkının nüfusunu geçmiştir. Hisarönü Körfezi’nde en güvenli koylardan birisi olma özelliğini taşımaktadır. Bu nedenle sadece kara turizmi için değil denizciler için kapalı havalarda önem taşımaktadır.

Marmaris Selimiye Gezilecek Yerler

Marmaris Selimiye tatil merkezi haline gelmiş olmasına rağmen bilinçli turizm anlayışı ile dokusu bozulmamış bir yerleşim yeri konumundadır. Bu nedenle gezilebilecek yerler de fazlaca mevcuttur. Denizin adeta göl gibi durgun olması yüzme tutkunları için gezilecek en önemli yerlerin başında gelmektedir. Sabahın erken saatlerinde köyün başından sonuna kadar uzanan 3 kilometrelik yol ise nefes açmak ve doğayı sakinliği ile keşfetmek isteyenler için ideal bir konumdadır. Çevre koyları gezmek isteyenler için mavi tur adı verilen tekne turları ile minik koylarda denize girebilir deniz canlılarını gözlemleme fırsatı bulunabilinir. Selimiye’de tatili devam ettirirken çevresindeki Bozburun ve Söğüt konumlarını günübirlik gezi şeklinde ziyaret etme imkânı mevcuttur. Tatilciler Eski Datça’ya uğrama ve cumartesi günleri kurulan pazardan alışveriş yapma imkanına sahiptirler.

Marmaris Selimiye’de Ne Yenir?

Marmaris Selimiye yöre halkı ve sonradan yerleşenlerle birlikte kendi bahçelerinde yetiştirdikleri meyve sebzeler ile beslenmektedirler. Köyün içerisindeki restoranlarda günlük gelen balık ve deniz ürünleri bulunabilmektedir. Meze konusunda da zengin olan Ege mutfağının zeytinyağlı mezeleri hafif bir yemek arayanlara çözüm olabilmektedir. Selimiye’den yöreye özgü bal, badem ve zeytinyağı satın alma imkânı mevcuttur. Selimiye’ye ulaşım yöreye özgü yemekler ve gezilecek yerler için internet sayfaları üzerindeki ilgili online sitelerden yararlanabilirsiniz.