Akıllı Tahta Kurulumu Ve Kullanımı Nasıl Olmaktadır?

Akıllı Tahta Kurulumu Ve Kullanımı Nasıl Olmaktadır?

Teknolojini eğitim alanında kullanımının son örneği olan akıllı tahta sistemleri ülkemizde son iki yıldır kullanılmaya başlamıştır.

Bu uygulama bilgisayara bağlanarak bütün öğrencilere görsel ve dokunsal olarak hitap etmektedir. En önemli özelliği ise tahtaların bilgisayar ekranlarına dönüştürülmüş olmasıdır.

Bu tahtalarda özel bilgisayar programları ve yazılımları sayesinde müzik, matematik, coğrafya, resim, Türkçe vb. dersler uygulamalı olarak görsel işlenebildiği için de bu derslerin öğrencilerin hafızasında daha kalıcı olarak yer alması mümkün bir hale gelmektedir.

Bu sistemler sayesinde öğrencilerin okula gelemedikleri günler için internet üzerinden akşam evde ders tekrarı yapabilme imkânlarına da sahiptirler. Özel olan bu sistemler ile diğer teknolojik yenilik ise içerisinde binlerce animasyon, soru, harita, resim film ve dokümanların yer aldığı geniş bir bilgi bankası yer almaktadır. Eğitimde farklı ve yeni bir dönem başlatan akıllı tahta ürünleri öğrencilerin derslere ilgisini çeker, artarken öğretmenlerin de dikkatinin dağılmasını önler.

Öğrencilerde öğrenme süreçlerinin görsel öğeler ile birleştirilerek derslerin görüntülü olarak işlendiği sistemlerde ders anlatma ve ders dinlemeyi de kolaylaştırmaktadır.

Bu uygulama ve sistemler sayesinde ise sınıfın başarı düzeyi giderek artmaya başlar ve öğrencilere daha çok bilgiye ulaşma imkanlarını sunar.

Aynı zamanda Word, excel, power point vb. gibi birçok farklı dosya türleri ile çalışabilen sistemlerde derslerin internet üzerinden konferans bağlantıları ile dünyanın herhangi bir noktasından naklen olarak yayınlanabilmektedir.