Silika Jel Nedir?

Silika Jel Nedir?

Silika jel katı halde bulunan SiO2 formuna verilen isimdir. Bu yapı jelden daha çok granül bir yapıdadır ve serttir. Bu ürünler yüksek gözenekli olarak özel bir şekilde sentezle üretilir. Bu şekilde adsorbe etme yetenekleri artar. Silika jel paketler pek çok ürün grubunda kullanılır. Bir tür kurutucu olma özelliği vardır. Bunun yanında su buharını emme özelliği de bulunur. Bu konuda bilgi almak ve merak ettiğiniz soruları sorabilmek açısından internet sayfalarını üzerindeki ilgili online firmalara bakabilir ve buradan detaylı bir şekilde inceleme yapabilirsiniz.


Silika Jel Kullanım Süresi Var Mı?

Bu durum silika jel kullanım alanına göre değişiklik gösterir. Kapta bulunan alan boşluğu, ortamın nem durumu, kabın hava geçirip geçirmemesi silika jel ömrünü etkileyen faktörlerden biridir. Silika jel bir hafta ile 6 ay arasında kullanım ömrüne sahiptir. Fakat bu ürünlerin daha az nem oranına sahip olan maddeler ile doğru miktarda ve hava sızdırmaz alanlarda kullanılması ömrünün uzamasına yardımcı olur. Paketin açılmaması halinde hava sızdırmaz alanlarda yaklaşık 1 yıllık bir ömre sahiptir. Silika jel kullanım ömrü dolduğu zaman renk değiştirir. Bu sayede kullanım ömrünün bitip bitmediğini anlamak oldukça kolaydır. İndikatörlü silika jellerin granül yapıları neme doyduğu zaman ürünlerde renk değişimi meydana gelecektir. Turuncu yapıda olan jeller yeşile, mavi olanlar ise pembe renge dönüşür. Ancak indikatörsüz olan silika jeller beyaz renklidir ve bunlarda herhangi bir renk değişimi olmaz.

Silika Jel Zehirli Mi?


Bu maddelerin paketleri üzerinde yenilmez şeklinde bir ibare bulunur. Ancak bu maddeler toksik yapıda değildir. Boğulma tehlikesine neden olabileceği ve kötü kimyasalların izlerini taşıyabileceği için yine de yenilmemesi, hayvanlardan ve çocuklardan uzak tutulması gerekir. Silika jeller zehirli olmasalar bile inert malzemelerdir. Bu da vücut metabolizmasında parçalanmayacağı şeklinde ifade edilebilir. Bu nedenle de bu ürünler kullanılırken dikkatli olmak gerekir.