Marine Terbiye Yöntemleri Nedir?

Marine Terbiye Yöntemleri Nedir?


Türk mutfağı yemekleri oldukça geniş ve kapsamlı olmaktadır ve et yemekleri de sofralarda ayrı bir öneme sahiptir. Bu sebeplerden dolayı da hangi yöntemle pişirilirse pişirilsin etin lezzetini arttırmak için yapılan etkili işlemlerden bir tanesi ise terbiye yani marine etmektir. Bu yöntemde ilk olarak etlerin taze ot ve baharatlı bir sıvı içerisinde bekletilerek yumuşaması ve tatlandırılması gereklidir. Bu sayede etler daha lezzetli ve yumuşak olacaktır.

Benmari Yöntemi Et Pişirme

Et yemeklerinde tencerenin altına yanan ateş ile birlikte temasının önlenmesi ve içerisinde su olan bir tencerenin de içerisine oturtarak yavaş bir şekilde pişirilme yöntemidir. Hanımlar tarafından sıklıkla kullanılmaktadır. Bu yöntem ile yemek pişirmek istendiğinde altta olan tencerede üstteki tenceredeki yemeğin en az yarısına kadar gelmesine mutlaka dikkat edilmesi gereklidir.

Fırında Tavuk Pişirirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tavukların içinin pişmesi ve dışının da yanmaması için göğsü altta sırtı üste olacak bir şekilde tepsiye konularak ve 160c de pişirilesi gereklidir. Mutfakta bu yöntem ile fırında pişirilen tavuklarınızı hemen yemeyecekseniz ve kurumasını istemiyorsanız da fırından çıkardığınız zamanda üzerine tereyağı ya da sana yağ ve limon suyu sürülmesi ayrıca alüminyum folyaya da sarılması tavukların yumuşacık olarak sertleşmesini ve kurumasını önleyecektir.

Et tavuklara göre daha uzun bir süre pişer etler fırında yapılacakları zaman ise fırınınızı 180 c ye ayarlarsanız daha iyi sonuç alırsınız.