Toplantı Masası Seçimi

Toplantı Masası Seçimi

Toplantı odası ofiste bulunan önemli odalardan biridir, burası tüm şirket toplantılarının ve görüşmelerinin yapıldığı, çalışanların üstlerine sunum yaptığı, müşteriler ile birebir iletişime geçilen yerdir. Bu yüzden bu odadaki ofis mobilyaları seçimi ekstra bir dikkat ve önem gerektirmektedir. Bir toplantı masası seçerken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır;

Masanın Şekli: Mimarlık ve Tasarım profesörlüğü unvanına sahip olan Radhika Pathak’ın yaptığı bir araştırmaya göre ofislerdeki şekiller çalışanların performansını ve ruh sağlığını etkilemektedir. Bu araştırmaya göre;

Yuvarlak ve Oval Masalar: Aitlik duygusunu hissettirir, enerji, güç ve beraberlik düşüncelerini aktif eder, keskin köşelere sahip olmaması ile beraber sakinlik ve rahatlık verir, dikkat ve konsantrasyonu arttırır. Bu yüzden seçilecek olan yuvarlak toplantı masası dikkat dağıtıcı unsurları ortadan kaldırarak toplantıya daha fazla odaklanılmasını sağlıyor.

Kare ve Dikdörtgen Masalar: Güven, eşitlilik ve barış gibi duyguları arttıran bu toplantı masası şekli üretkenliği arttırmaktadır. Ayrıca bu masalar liderin konumunu direkt olarak vurgulama özelliğine sahiptir.

Odanın Boyutu: Odanın boyutu toplantı masasının boyutundan daha büyük olmalıdır. İnsanların rahatça hareket edebilmesi ve odanın tüm alanlarına kolayca ulaşabilmeleri için duvar ve toplantı masası arasında 90 santimetre ile 100 santimetre civarı boşluk olmalıdır.

Güç Kaynakları: Toplantı odalarında yapılacak sunumlar için cep telefonları, bilgisayarlar, projeksiyon aletleri veya çeşitli elektronik cihazlara başvurulması gerekmektedir. Çalışmak için elektriğe ihtiyaç duyan bu aletler için güç kaynağı ile masa arasındaki mesafe dikkatlice ayarlanmalıdır.

Renk ve Tasarım: İnternet sayfaları üzerindeki ilgili online mağazalarda bulunan toplantı masaları çeşitli renk ve tasarımlara sahiptir. Toplantı odanız için uygun toplantı masası seçmek renk uyumu gerektirmektedir. Toplantı odasında bulunan masa diğer ofis mobilyaları ile uyumlu renge sahip olmalıdır. Genellikle sade bir tasarıma sahip olan bu masalar ahşap ve metal gibi maddelerden yapılmaktadır.