Horlamayı En Aza İndirip Daha İyi Uyumanın Yolları

Horlamayı En Aza İndirip Daha İyi Uyumanın Yolları

Yüksek sesli bir horlama, horlayan ve uyuyan kişi için can sıkıcı olabilir. Horlama, hava akışı engellendiğinde veya uyku sırasında solunum yolunuzdaki kaslar gevşeyip yavaş yavaş çökerek geçiş yolunu daralttığında olur. Çoğu zaman, sırt üstü yatıldığında ortaya çıkar. Horlama, uyku sırasında solunumun başlayıp durduğu potansiyel olarak ciddi bir durum olan obstrüktif uyku apnesinin bir işareti olabilir. Bu konuda bilgi almak ve merak ettiğiniz soruları sorabilmek açısından internet sayfaları üzerindeki ilgili online firmalara bakabilir ve buradan detaylı bir şekilde inceleme yapabilirsiniz.


Horlamanın Zararları Nelerdir?

Horlama genellikle zararsız olsa da, gürültüyü en aza indirmek ve uyku kalitenizi iyileştirmek çok önemlidir. Yüksek sesle horluyorsanız, horlamanız ihtiyacınız olan derin, onarıcı uykuyu almanızı engelleyebilir.

Horlamayı Durdurmak İçin Yapabilecekleriniz


Fazla Kilonuz Varsa Kilo Verin: Kilo vermenin sağlığınız için birçok faydası vardır. Fazla kilonuz varsa yüksek tansiyon, tip 2 diyabet, kalp hastalığı ve uyku apnesi ile karşı karşıya kalırsınız. Kilo vermek bu sağlık sorunlarının üstesinden gelmenize yardımcı olacaktır. Fazla kilonuz varsa kilo vermek daha iyi uyumanıza yardımcı olur. Birçok uyku uzmanı, horlamayı durdurmanıza yardımcı olmak için obezseniz kilo vermenizi önerir.

Yan Yatmak: Siz uyurken boğaz kaslarınız gevşer, bu da onların titreşmesine ve insanların horlarken duyacağınıza benzer bir ses çıkarmasına neden olabilir. Peki horlayan bir kişinin daha az horlamasına ne yardımcı olabilir? Boğaz kaslarınızın titreşimlerini azaltmaya yardımcı olmak için yan yatmak, horlamayı durdurmanıza yardımcı olacak en iyi ipuçlarından biridir.

Çene Bantları Veya Burun Bantları Kullanın: Çene bandı, kişinin kafasına oturan ve daha kolay uyumasına yardımcı olan iki kayışa sahip bir ekipmanın adıdır. Askılar genellikle nefes alabilen kumaştan yapılır, bu da uyurken cildini soğutmaya yardımcı olur. Ağızlarını kapalı tutmalarına ve burunlarından nefes almalarına yardımcı oldukları için kişinin horlamasını önlemeye yardımcı olurlar.

Kronik Alerjileri Tedavi Edin: Horlamanın başlıca nedenlerinden biri tıkalı veya burun akıntısıdır. Horlama ilaçları, geceleri daha iyi nefes almanıza yardımcı olan alerji ilaçlarını içerir. Horlamayı azaltmaya ve daha iyi uyumanıza yardımcı olurlar. Bununla birlikte tuzlu spreyler, burnunuzu ve sinüslerinizi nemlendirmeye ve temizlemeye yardımcı olur. Burun ve boğazınızdaki horlamanıza neden olabilecek pasajları açmaya olanak sağlarlar.

Yatmadan Önce Sakinleştirici Almaktan Kaçının: Birçok insan geceleri daha iyi uyumalarına yardımcı olmak için sakinleştirici alır. Sakinleştiriciler, kalp atış hızınızı ve nefesinizi yavaşlatarak yardımcı olur. Sakinleştiricilerle ilgili diğer bir sorun, vücudunuzda horlamaya neden olabilecek veya şiddetlendirebilecek kimyasal bir kalıntı bırakmalarıdır.